Удосконалення державного регулювання нотаріальної діяльності
23.04.2015 року у Верховній Раді України зареєстрований проект Закону «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про нотаріат» (щодо удосконалення державного регулювання нотаріальної діяльності).
Передбачається визначити нотаріат в Україні як публічно-правовий інститут, якому відповідно до чинного законодавства України делеговано окремі повноваження держави щодо забезпечення позасудового захисту прав і законних інтересів громадян та інших осіб незалежно від форм власності, а також держави, шляхом вчинення в межах безспірних правовідносин нотаріальних дій, надання правочинам автентичності та сили виконавчих документів.
Доповнивши Закон України «Про нотаріат» новою статтею 2-2 «Компетенція Міністерства юстиції України у сфері державного регулювання нотаріальної діяльності», планується зробити неможливим неправомірне втручання в діяльність нотаріату інших органів і посадових осіб.
Законопроект передбачає визначити нотаріальними актами постанови, посвідчувальні написи, свідоцтва, накладання та зняття заборони на відчуження нерухомого майна, виконавчі написи, інші правові акти нотаріуса.
Юридична сила нотаріального акта полягає у посвідченні нотаріусом права чи встановленні ним юридичного факту.
Планується оновити підхід до формування Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату — встановити, що до складу Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату входять по 3 представники від Міністерства юстиції України та Нотаріальної палати, і 5 нотаріусів, які обираються З’їздом нотаріусів України.
У разі загрози виникнення та настання небезпечних подій або надзвичайних ситуацій документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса, печатка, спеціальні бланки нотаріальних документів передаються на тимчасове зберігання до державного нотаріального архіву в порядку, затвердженому Міністерством юстиції України.
Зміни передбачають створення Єдиної нотаріальної інформаційної системи як програмно-апаратного комплексу. Його завданням має стати запобігання здійсненню неправомірних нотаріальних дій з боку юридичних, фізичних осіб або нотаріусів, забезпечення населення якісними нотаріальними послугами та ефективного механізму державного контролю і координування нотаріальної діяльності.
Законопроектом пропонується передати повноваження із затвердження Правил професійної етики нотаріусів та контролю за їх дотриманням в Нотаріальну палату України.
Також передбачається удосконалити порядок проведення перевірок роботи нотаріусів, ввести атестацію посадових осіб місцевого самоврядування, які мають право на вчинення нотаріальних дій.