Пропонується надати нотаріусам повноваження забезпечувати докази
23.04.2015 року у Верховній Раді України зареєстрований проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання повноважень нотаріусам забезпечувати докази».
Законопроектом передбачається внесення змін до ЗУ «Про нотаріат». Зокрема, планується доповнити ЗУ «Про нотаріат» новою главою, в якій встановити підстави і способи забезпечення доказів, дії нотаріуса щодо забезпечення доказів.
Так, за заявою зацікавлених осіб нотаріус забезпечує докази, необхідні для ведення справ у судах або в інших органах державної влади, якщо є підстави вважати, що подання доказів може стати неможливим або ускладненим.
Нотаріус забезпечує докази допитом свідків, призначенням експертизи, оглядом письмових і речових доказів.
Про забезпечення доказів нотаріус виносить постанову, в якій зазначає порядок і спосіб її виконання. Постанова нотаріуса про забезпечення доказів є обов’язковою для осіб (свідків та експертів), яких вона стосується.
Нотаріус повідомляє про час і місце забезпечення доказів сторін і зацікавлених осіб, однак їх неявка не є перешкодою для вчинення дій по забезпеченню доказів.
Забезпечення доказів без повідомлення однієї з сторін і зацікавлених осіб здійснюється лише в невідкладних випадках, або коли неможливо встановити, хто згодом буде брати участь у справі.
Копії протоколів і всіх зібраних в порядку забезпечення доказів матеріалів надаються заявнику та іншим зацікавленим особам.
Вчинення нотаріусом процесуальних дій щодо забезпечення доказів здійснюється з урахуванням вимог до них, визначених процесуальним законодавством України.
До ГПК, ЦПК і КАС запропоновано внести зміни, якими встановити, що докази, забезпечені нотаріусом, досліджуються судом в загальному порядку, встановленому кодексом для дослідження судових доказів. Протоколи, складені нотаріусом, оголошуються в судовому засіданні.
Законопроектом запропоновані, також зміни до ст. 18 ГК, згідно з якими нотаріус здійснює захист цивільних прав не тільки шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі, але і шляхом забезпечення доказів.