Пеня нараховується на заборгованість за той місяць, в якому аліменти не стягувалися

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 02 листопада 2016 року розглянув справу № 6-1554цс16 про стягнення заборгованості зі сплати аліментів і пені за прострочення сплати.
При розгляді було сформовано наступну правову позицію.
Згідно з частиною першою статті 196 Сімейного кодексу України (далі − СК) при виникненні заборгованості з вини особи, зобов’язаної сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
З урахуванням правової природи пені як дієвого стимулу належного виконання зобов’язання і виходячи з того, що аліменти призначаються і виплачуються (стягуються) щомісячно, за змістом статті 196 СК пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилося стягнення аліментів.
При цьому сума заборгованості зі сплати аліментів за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не виплачувалися.
Тобто, неустойка (пеня) за один місяць рахується так: заборгованість зі сплати аліментів у місяць помножена на 1% пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожний з прострочених платежів (за кожен місяць).
До такого ж висновку ВСУ дійшов при розгляді справи № 6-2589цс15, відступивши від позиції, викладеної у справах № 6-81цс13, № 6-149цс14.

Просмотров: 203

Добавил: Юрист SABICOM

Дата добавления: 04.05.2018