Позивач оскаржив до суду наказ про зобов’язання прибути до пункту збору відповідно до врученої повістки. Суди першої та апеляційної інстанцій відмовилися відкрити провадження в справі, мотивуючи тим, що цей спір не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки складення повістки не є рішенням чи дією суб’єкта владних повноважень у розумінні КАС України, а саме не існує публічно-правового спору.

Верховний Суд, переглянувши спір за касаційною скаргою позивача, залишив рішення судів попередніх інстанцій без змін з огляду на таке.

Повістка є лише засобом оповіщення військовозобов’язаної особи для її прибуття на вказану дату до територіального центру комплектування, форма якої визначена Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних та не має обов’язкового наслідку укладення контракту для проходження військової служби.

По суті оскаржувана позивачем повістка, яка складена відповідачем на виконання законодавства з питань військового обов’язку та вручена позивачеві, не є рішенням чи дією суб’єкта владних повноважень у розумінні КАС України.

Суд також звернув увагу, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства» слід тлумачити в ширшому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду.

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 300/1263/22.

 

Особа оскаржила у Верховному Суді як суді першої інстанції Указ Президента України «Про припинення громадянства» у частині втрати позивачем громадянства України.

Велика Палата ВС зауважила, що в адміністративних справах обов’язок щодо доказування правомірності рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, однак слід враховувати і вимоги ч. 1 ст. 77 КАС України, згідно з якою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. У зв’язку із цим з урахуванням вимоги таких принципів адміністративного судочинства, як змагальність та офіційне з’ясування всіх обставин у справі, позивачеві було надано можливість обґрунтовано заперечити проти доводів та доказів відповідача і запропоновано надати свої докази та довести їх переконливість перед судом, зокрема, у частині припинення громадянства Ізраїлю на дату прийняття оскаржуваного Указу. Позивач таких доказів не надав, тоді як відповідач свій обов’язок доказування правомірності оскаржуваного Указу належно виконав.

Факти та обставини, які стосуються припинення громадянства Ізраїлю, з огляду на доводи позивача, мали б бути відомими саме йому як особі, щодо якої такі існували чи існують та його стосувались чи стосуються. Обов’язок доказування факту припинення громадянства Ізраїлю (тобто спростування доводів відповідача про правомірність його Указу) лежав виключно на позивачеві. Але він цього обов’язку не виконав, вказала ВП ВС.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відмовив у задоволенні позову. Позивач оскаржив це рішення до Великої Палати ВС. За результатами розгляду справи ВП ВС апеляційну скаргу залишила без задоволення, а рішення КАС ВС — без змін.

Постанова Великої Палати Верховного Суду у справі № 9901/166/21.

31.10.2022

Головне управління ДПС у Київській області нагадує, що 31 жовтня 2022 року, завершується граничний термін сплати визначених податків та зборів, саме: рентної плати за вересень 2022 року; плати за землю за вересень 2022 року; юридичними особами авансового внеску з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за ІІІ квартал 2022 року; юридичними особами авансового внеску з транспортного податку за ІІІ квартал 2022 року; єдиного податку за ІІІ квартал 2022 року платниками єдиного податку ІІІ групи  з особливостями оподаткування зі сплатою 2 % від доходу за вересень 2022 року; єдиного податку з юридичних осіб платниками ІУ групи  за ІІІ квартал 2022 року; ПДВ за вересень 2022 року; акцизного податку за вересень 2022 року.

Режим доступу: https://kyivobl.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/626984.html

29.10.2022

Набрав чинності Закон № 2678-IX «Про внесення зміни до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо особливостей призову на строкову військову службу та діяльності призовних комісій під час дії воєнного стану».

Закон «Про військовий обов’язок і військову службу» доповнено новою статтею, якою визначається, що під час дії воєнного стану: призов на строкову військову службу не проводиться; створюються призовні комісії для розгляду передбачених законом питань.

Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2678-20#Text

 

28.10.2022

28 жовтня 2022 року набрав чинності Закон № 2643-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану».

Законом створено дієвий юридичний і невибірковий (стосовно всіх системно важливих банків) механізм для вирішення потенційно можливих в умовах війни кризових ситуацій із системно важливими банками з пріоритетом максимального забезпечення інтересів держави і клієнтів цих банків. Зокрема, з метою спрощення обтяжливої для нинішніх умов загальної процедури виведення банку з ринку оптимізовано порядок виведення з ринку системно важливого банку в разі втрати таким банком ліквідності під час дії воєнного стану в Україні.

Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2643-20#Text

26.10.2022

Набрала чинності постанова КМУ № 1202 «Деякі питання реалізації актів законодавства у сфері міграції в умовах воєнного стану».

Документом установлено, що посвідки на тимчасове чи постійне проживання, а також паспорти громадян України у формі картки, строк дії яких закінчився за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після 24 лютого 2022 року, паспорти громадянина України зразка 1994 року, до яких не вклеєно фотокартку особи у разі досягнення нею 25- чи 45-річного віку, строк вклеювання яких настав за 30 днів до 24 лютого 2022 року та після 24 лютого 2022 року, є документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України та підлягають обміну або вклеюванню нових фотокарток відповідно до досягнутого віку протягом 30 календарних днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1202-2022-%D0%BF#Text

26.10.2022

Набув чинності Закон від № 2664-IX «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

Відповідно до Закону жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, крім зазначених в абзаці першому цієї частини, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їх бажанням.

Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2664-IX#Text

24.10.2022

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, що з 1 жовтня 2022 року згідно з Держбюджетом на 2022 рік розмір мінімальної зарплати становитиме: у місячному розмірі – 6 700 грн (тобто на 200 грн більше, ніж було встановлено з 1 січня – 6 500 грн);у погодинному розмірі – 40,46 грн (тобто на 1,20 грн більше, ніж було з 1 січня 2022 року – 39,26 грн).

Фінансова відповідальність роботодавців за порушення трудового законодавства встановлена у вигляді штрафів, розмір яких «прив’язаний» до розміру місячної мінімальної зарплати.

З  19 липня 2022 року Держпраці має право перевіряти додержання вимог Закону про організацію трудових відносин під час війни, законність звільнення та здійснювати інспектування щодо виявлення неоформлених працівників.

Режим доступу: https://cvp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/625619.html

21.10.2022

Набрала чинності постанова КМУ № 1162 «Деякі питання функціонування Єдиного державного реєстру транспортних засобів в умовах воєнного стану».

Документом установлено, що протягом воєнного стану в Україні припиняється робота Єдиного державного реєстру транспортних засобів, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ, доступ користувачів до Реєстру в межах адміністративно-територіальних одиниць, перелік яких затверджує МВС. У межах адміністративно-територіальних одиниць, що не включені до затвердженого Міністерством внутрішніх справ переліку, доступ користувачів до Реєстру забезпечує його адміністратор з урахуванням зумовлених воєнним станом організаційних та технічних можливостей;

Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1162-2022-%D0%BF#Text

20.10.2022

Набрала чинності  постанова КМУ № 1172 «Про затвердження Порядку припинення трудового договору у разі смерті роботодавця — фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою».

Порядком передбачено перелік документів, які має подати працівник для припинення трудового договору. Протягом трьох робочих днів з дня надходження інформації про припинення трудового договору Пенсійний фонд вносить відповідну інформацію до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Обробка та обмін інформацією, зазначеною у Порядку, здійснюються з урахуванням вимог законодавства про захист персональних даних та дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації, рівень захисту якої має відповідати ступеню обмеження доступу до неї.

Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1172-2022-%D0%BF#Text