З 01 січня 2021 року буде запроваджено нову систему сплати податків, зборів, платежів на бюджетні рахунки та/або ЄСВ на небюджетні рахунки через єдиний рахунок паралельно з діючою системою сплати платежів. У зв’язку з цим ДПСУ оприлюднила проект наказу Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 24 липня 2015 року № 666», яким коригуються положення Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 24.07.2015 № 666.

Для зарахування коштів на єдиний рахунок платникам, що виявлять бажання сплачувати податки, збори, платежі та ЄСВ через єдиний рахунок, постане потреба зазначення у розрахунковому документі інформації, а саме реквізитів одержувачів коштів, сум коштів для відповідних одержувачів коштів, дати та номеру податкового повідомлення-рішення; призначення відповідного платежу та його одержувача, або взагалі без зазначення одержувача коштів.

З метою забезпечення заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункового документу для функціонування системи сплати податків, зборів, платежів та єдиного внеску через єдиний рахунок Порядок доповнено новим розділом. Зміни, які викладені в новому розділі, дозволять платнику оформити сплату: за одним видом платежу одним документом на переказ коштів із зазначенням конкретного одержувача коштів; за декілька видами платежів одним документом на переказ коштів із зазначенням за кожним видом платежу конкретного одержувача коштів; однією сумою без зазначення одержувача коштів. Разом з цим, платнику, який вкаже одночасно декілька одержувачів коштів, забезпечиться можливість спрямувати належну суму коштів кожному такому одержувачу із загальної суми, зазначеної у документі на переказ коштів.

Конституційний Суд України, зокрема, визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка встановлює кримінальну відповідальність за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», або умисне неподання суб’єктом декларування зазначеної декларації.

Вказане Рішення КСУ викликало широкий резонанс у суспільстві. З повним текстом Рішення можна ознайомитись за посиланням: http://www.ccu.gov.ua/sites/default/files/docs/13_p_2020.pdf

Роботодавці при звітуванні за 2020 рік використовуватимуть оновлену форму звітності № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю» та інструкції щодо її заповнення. Зміни запроваджує наказ Мінсоцполітики від 27.08.2020 р. № 591, яка набула чинності 27 жовтня 2020.

Підприємства, установи, організації, у т. ч. підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, що використовують найману працю, подають відділенню Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням звіт не пізніше ніж 1 березня року, наступного за звітним.

У формі звіту змінили розділ «Кількість працівників та фонд оплати праці», де щодо кількості працівників враховується розподіл за статтю (жінки та чоловіки), місцем проживання (місто або сільські населені пункти та селища міського типу), віком (від 18 до 35 років, від 35 до 60 років, понад 60 років). Також потрібно буде зазначати (за наявності) ознаки неприбутковості, а також — форми фінансування. Звіт підписуватиме керівник і головний бухгалтер (за наявності такої посади). У звіті чітко і розбірливо має бути заповнено всі графи та рядки. Замість відсутніх даних проставляється прочерк. Виправлення підтверджується підписом керівника.

17 жовтня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства».

Документ спрямований на усунення недоліків Кодексу України з процедур банкрутства та недопущення відкриття проваджень у справах про банкрутство органів державної влади, органів місцевого самоврядування, бюджетних установ та організацій.

Так, провадження у справах про банкрутство боржників – казенних підприємств та бюджетних установ, а також санація таких боржників до відкриття провадження у справі про банкрутство не допускаються. Також вказаний документ дасть змогу господарським судам здійснювати провадження у справах про банкрутство у встановлені Кодексом процесуальні строки.

16 жовтня 2020 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 15.06.2020 № 297 «Про затвердження Порядку розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній податковій службі України та її територіальних органах».

Наказом затверджено:

порядок розгляду звернень та організації особистого прийому громадян у Державній податковій службі України та її територіальних органах;

порядок приймання, попереднього опрацювання та реєстрації вхідних документів за зверненнями громадян та надсилання вихідних документів заявникам, оформлення реквізитів вихідного документа;

порядок та строки розгляду звернень громадян;

порядок організації особистого прийому громадян.

Визначено, що розгляду підлягають письмові звернення громадян, оформлені відповідно до вимог статті 5 Закону України «Про звернення громадян».

Електронне звернення, надіслане без використання кваліфікованого електронного підпису, повинно мати вигляд сканкопії звернення з підписом заявника із зазначенням дати.

Письмові звернення без зазначення місця проживання, не підписані автором (авторами), а також такі, зі змісту яких неможливо встановити авторство, визнаються анонімними.

Анонімні звернення розгляду не підлягають (крім анонімних повідомлень про порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції»).

Режим доступу: (https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/437941.html).

13 жовтня 2020 року на засіданні Уряду з ініціативи Мінекономіки прийнято розпорядження «Про Національний орган інтелектуальної власності».

Розпорядженням визначено, що функції Національного органу інтелектуальної власності виконуватиме державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності».

Прийняття розпорядження дозволить створити правові підстави для початку функціонування з 14 жовтня цього року Національного органу інтелектуальної власності, який слугуватиме єдиним вікном з видачі охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності.

НОІВ здійснюватиме, зокрема, такі функції:

приймання заявок на державну реєстрацію авторського права та договорів, які стосуються права автора на твір;

приймання заявок на реєстрацію об’єктів промислової власності та проведення їх експертизи (винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення, компонування напівпровідникових виробів);

видача патентів, свідоцтв;

здійснення підготовки, атестації та реєстрації патентних повірених;

забезпечення діяльності колегіальних органів (Апеляційної палати, Комісії щодо погодження питань про внесення позначення, що містить офіційну назву держави “Україна” до торговельної марки, Атестаційної та Апеляційної комісій);

виконання функцій Міжнародного пошукового органу та Органу міжнародної попередньої експертизи відповідно до Угоди зі Всесвітньою організацією інтелектуальної власності.

Режим доступу: (https://www.me.gov.ua/News/Detail?lang=uk-UA&id=9ce70b34-a0c9-4918-ae77-286e7409cdcb&title=UriadDavStartFunktsionuvanniuNatsionalnogoOrganuIntelektualnoiVlasnosti).

Уряд подовжив дію адаптивного карантину до кінця року.

У «зеленій» зоні пропонується дозволити масові заходи загалом не більше 50 людей за умови дотримання соціальної дистанції у 1,5 метра та маскового режиму, у «жовтій» — не більше 30 людей, у «помаранчевій» — не більше 20.

Проведення спортивних змагань дозволяється без глядачів, окрім міжнародних змагань, де їх проведення з глядачами можливе за окремим погодженням МОЗ. Рекомендується закладам середньої освіти встановити канікули з 15 до 30 жовтня. Відповідне рішення погодила Державна комісія ТЕБ та НС. Закладам професійно-технічної освіти та вищої освіти рекомендовано перейти на дистанційне навчання з 15 жовтня до 15 листопада.