Судовий збір не сплачується при оскарженні додаткового судового рішення, яким вирішено питання розподілу судових витрат або встановлено порядок виконання судового рішення, тобто вирішення тих питань, які не пов’язані з вимогами адміністративного позову, але в обов’язковому порядку мають бути вирішені судом.

Відповідне положення міститься у постанові об’єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі № 240/6150/18 за позовом ТОВ до ГУ ДФС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Підписання акта перевірки посадовими особами контролюючого органу є основною умовою дійсності такого акта. Відсутність підпису посадової особи контролюючого органу в Акті перевірки, яка її проводила, спричиняє нечинність такого акта, тому останній не може слугувати підставою для прийняття ППР щодо нарахування платнику податків податкових зобов’язань, а отже, позовні вимоги щодо скасування оскаржуваних ППР є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідний висновок міститься у рішенні Верховного Суду у справі № 1440/1965/18.

З 19.04.2020 публічні закупівлі проводитимуть за оновленою редакцією Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 р. № 922-VIII (далі — Закон).

З цього приводу Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України підготувало роз’яснення.

  1. Як завершувати процедури закупівель, розпочаті до 19.04.2020, та виконувати укладені договори?

Процедури закупівель товарів, робіт і послуг, розпочаті до 19.04.2020, завершують відповідно до порядку, що діяв раніше.

Договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до 19.04.2020, виконують в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносять у порядку та на умовах, що встановлені до 19.04.2020.

  1. Замовники зможуть проводити попередні ринкові консультації для аналізу ринку, у т. ч. запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб’єктів господарювання.

Консультації з ринком можна проводити через електронну систему закупівель, надсилаючи запити та отримуючи відповіді від суб’єктів господарювання або організувавши відкриті зустрічі з потенційними учасниками.

  1. Починаючи з 01.01.2022 організовують закупівлі виключно уповноважені особи.

Наразі передбачена можливість організації та проведення процедур закупівель тендерним комітетом до 01.01.2022.

Поряд з цим уповноважена особа для здійснення своїх функцій, підтверджуватиме свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Мінекономіки, пройшовши безкоштовне тестування. Тестування треба пройти до 01.01.2022.

Також Мінекономіки навело новації:

— в оскарженні процедур закупівель;

— в підставах для відмови в участі у процедурі закупівлі;

— спрощених закупівель;

— торгів з обмеженою участю;

— аномально низьких цін тендерної пропозиції;

— можливості виправляти невідповідності в інформації та/або документах, поданих у складі тендерної пропозиції, протягом 24 годин;

— в критеріях оцінки.

Лист Мінекономіки від 21.12.2019 № 3304-04/55553-06.

Право на пенсію за віком мають громадяни, які досягли пенсійного віку та набули необхідний страховий стаж.

Пенсійний фонд роз’яснив, що для виходу на пенсію у 2020 році після досягнення віку чоловіками 60 років та жінками 59 років (з 1 квітня 2020 року — 59 років 6 місяців) потрібно мати страховий стаж не менше 27 років.

З кожним наступним роком страховий стаж, що дає право на призначення пенсії за віком, поступово зростатиме. У 2028 році необхідний страховий стаж становитиме 35 років.

Якщо в особи на час досягнення зазначеного пенсійного віку немає необхідного страхового стажу, вона зможе вийти на пенсію за віком пізніше (після досягнення 63 або 65 років). Якщо особа продовжуватиме офіційно працювати та набуде необхідний страховий стаж, то пенсія може бути призначена відразу після його набуття.

У разі відсутності необхідного страхового стажу для призначення пенсії за віком після 60 та 63 років пенсію можна отримати після 65 років. Для цього потрібно мати мінімум 15 років страхового стажу.

Тривалість страхового стажу, яка дає право на пенсію, визначається на дату досягнення пенсійного віку.

 

 

Збільшення розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи у 2020 році до 2 102 грн, встановленого Законом «Про Державний бюджет України на 2020 рік», впливає, зокрема, на розмір неоподатковуваної матеріальної допомоги.

Згідно з Податковим кодексом не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами — юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Неоподатковувана матеріальна допомога в 2020 році дорівнює 2 940 грн (у 2019 році — 2 690 грн).

 

 

Кабмін постановою № 1149 від 27 грудня 2019 року, яка набула чинності 10 січня 2020 року, вніс зміни до Правил надання послуг поштового зв’язку. Зокрема, Правила доповнено пунктами 99-1 і 99-2 такого змісту:

“99-1. Рекомендовані листи з позначкою “Судова повістка”, адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату, а у разі його відсутності — будь-кому з повнолітніх членів його сім’ї, який проживає разом з ним. У разі відсутності адресата (будь-кого із повнолітніх членів його сім’ї) за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв’язку інформує адресата за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка”. Якщо протягом трьох робочих днів після інформування адресат не з’явився за одержанням рекомендованого листа з позначкою “Судова повістка”, працівник поштового зв’язку робить позначку “адресат відсутній за вказаною адресою”, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.

99-2. Рекомендовані поштові відправлення з позначкою “Судова повістка”, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв’язку робить позначку “адресат відсутній за вказаною адресою”, яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду».

Пенсійний фонд України зазначає, що Законом «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачено зростання мінімальної заробітної плати у 2020 році до рівня 4 723 грн. З 1 січня 2020 року буде перераховано мінімальний розмір пенсійних виплат для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років та мають страховий стаж не менше 30 років для жінок та 35 років для чоловіків.

Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений для зазначеної вище категорії осіб в розмірі 40% нової величини мінімальної заробітної плати, з 1 січня 2020 року збільшиться до 1889, 20 грн.

Перерахунок пенсій здійснюватиметься автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ.

Пенсіонерам, які досягнуть 65-річного віку в 2020 році, такі перерахунки проводитимуться з дня досягнення відповідного віку за наявністю у них необхідного страхового стажу.

Самозайнятих осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (зокрема, адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, арбітражних керуючих), штрафуватимуть за невиконання законних вимог посадових осіб суб’єктів державного фінансового моніторингу стосовно усунення порушень законодавства щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, або створення перешкод для виконання покладених на них обов’язків.

Посадові особи суб’єктів первинного фінансового моніторингу, громадяни — суб’єкти підприємницької діяльності, самозайняті особи, ліквідатори або уповноважена особа Фонду гарантування вкладів сплатять штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 — 3400 грн).

Відповідні зміни до статті 188-34 КпАП внесені новим Законом № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», який набуде чинності 28 квітня 2020 року.

Нацбанк заборонив здійснювати розрахунково-касові операції, пов’язані із власними потребами, за поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців/фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність

Ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.

Зміни до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків — резидентів і нерезидентів внесено постановою НБУ від 27 грудня 2019 року № 162.

29 грудня 2019 року набув чинності Закон № 418-IX щодо деяких питань трансплантації анатомічних матеріалів людині. Документ було опубліковано у офіційній газеті Верховної Ради «Голос України» 28 грудня.

Так, особа карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого за порушення встановленого законом порядку застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини, якщо буде доведено, що це було вчинено умисно.

Повнолітня дієздатна фізична особа має право розпорядитися щодо передачі після смерті її тіла чи анатомічних матеріалів науковим або навчальним закладам, закладам охорони здоров’я. Рішення щодо передачі тіла чи анатомічних матеріалів померлого може бути прийнято другим з подружжя або одним з близьких родичів, якщо це не суперечить волевиявленню померлого. Порядок передачі тіла чи анатомічних матеріалів померлого науковим, медичним або навчальним закладам встановлюється Кабміном.

Крім того, встановлено заборону торгівлі анатомічними матеріалами людини та їх рекламування.

Укладання або пропонування укладення договорів, що передбачають купівлю-продаж анатомічних матеріалів людини, забороняється.

Реклама анатомічних матеріалів людини забороняється, крім соціальної реклами з метою популяризації трансплантації анатомічних матеріалів людини.

Законом встановлено, що до початку роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації, але не пізніше 1 січня 2021 року положення цього Закону щодо використання вказаної системи для організація надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації не застосовуються. Організація трансплантації здійснюється на основі інформації, що міститься на паперових носіях.